Прејди на содржината

Гробот (Паликура)

Координати: 41°32′13″N 21°58′32″E / 41.53694° СГШ; 21.97556° ИГД / 41.53694; 21.97556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробот


Местоположба 41°32′13″N 21°58′32″E / 41.53694° СГШ; 21.97556° ИГД / 41.53694; 21.97556
Основни податоци
Место Паликура
Општина Росоман
Тип

 гробница


Период римско време
Портал „Археологија“

Гроботархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Паликура, Општина Росоман. Претставува гробница од римското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 155. ISBN 9989649286.