Прејди на содржината

Ќуровец (Росоман)

Координати: 41°31′02″N 21°56′02″E / 41.51722° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.51722; 21.93389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќуровец

Карта

Местоположба 41°31′02″N 21°56′02″E / 41.51722° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.51722; 21.93389
Основни податоци
Место Росоман
Општина Росоман
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ќуровецархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Росоман, Општина Росоман. Претставува населба од доцноантичкото време.

На 500 м западно од селото, на простор од околу 1 хектар, по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и градежен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 160. ISBN 9989-649-28-6.