Прејди на содржината

Св. Илија (Мрзен Ораовец)

Координати: 41°27′48″N 21°52′33″E / 41.46333° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.46333; 21.87583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Илија


Местоположба 41°27′48″N 21°52′33″E / 41.46333° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.46333; 21.87583
Основни податоци
Место Мрзен Ораовец
Општина Росоман
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Мрзен Ораовец, Општина Росоман. Претставува населба и некропола од доцноантичко време.

Во дворот на селската црква, како и во самата црква има повеќе примероци од мермерна архитектонска пластика, фрагменти од керамички садови, питоси и друг градежен материјал. Голем е и бројот на најдените надгробни стели со грчки и латински натписи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.