Прејди на содржината

Макарија (Трстеник)

Координати: 41°27′52″N 21°55′03″E / 41.46444° СГШ; 21.91750° ИГД / 41.46444; 21.91750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Макарија

Карта

Местоположба 41°27′52″N 21°55′03″E / 41.46444° СГШ; 21.91750° ИГД / 41.46444; 21.91750
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Росоман
Тип

 населба


Портал „Археологија“

Макаријаархеолошко наоѓалиште кај кавадаречкото село Трстеник, Општина Росоман. Претставува утврдена населба и римско време.

На 1 км југозападно од селото, на висок рид со доминантна положба се среќаваат грамади од градежен камен, а се гледа и трасата на темелите од тврдината што ја заштитувала населбата. Спорадично има и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.