Трстеник (Тиквешко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трстеник
Трстеник is located in Македонија
Трстеник
Местоположба на Трстеник во Македонија
Координати 41°28′29″N 21°55′08″E / 41.47472° N; 21.91889° E / 41.47472; 21.91889Координати: 41°28′29″N 21°55′08″E / 41.47472° N; 21.91889° E / 41.47472; 21.91889
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Росоман
Население 246 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 11042
Трстеник на општинската карта
Трстеник во Општина Росоман.svg

Атарот на Трстеник во рамките на општината

Трстеник — село во Општина Росоман, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Тиквешијата, оддалечено 17 километри северозападно од Кавадарци и 7 километри јужно од Росоман.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Тиквешката каза (нахија Неготино) во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Трстеник живееле 140 жители, сите Македонци.[1]

Според пописот од 2002 година селото имало околу 248 жител, од кои 239 Македонци и 7 Срби.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 140[1] 181 328 326 328 306 258 248 246

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 716 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 171 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр.154
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Ќе никне црква во селото Трстеник
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]