Прејди на содржината

Крушевица (Кавадаречко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крушевица
Крушевица во рамките на Македонија
Крушевица
Местоположба на Крушевица во Македонија
Крушевица на карта

Карта

Регион  Вардарски
Општина Росоман
Област Тиквеш
Население 2 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 11025
Надм. вис. 421 м
Крушевица на општинската карта

Атарот на Крушевица во рамките на општината
Крушевица на Ризницата

Крушевица — село во Општина Росоман, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Крушевица — село во општина Росоман. Во областа Тиквеш.

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948247—    
1953184−25.5%
1961190+3.3%
1971136−28.4%
198178−42.6%
ГодинаНас.±%
199124−69.2%
199416−33.3%
20025−68.8%
20212−60.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Крушевица живееле 554 жители, сите Македонци, од кои 524 муслимани и 30 христијани.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало од 25 до 50 Македонци.[3]

Според пописот од 2002 година, селото имало 5 жители, од кои 3 Срби и 2 Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 554 247 184 190 136 78 24 16 5 2
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Според податоците од периодот помеѓу 1914-1924, родови во селото биле:

 • Староседелци: Анџаковци (3 к.), Тајровци (3 к.), Муратовци (2 к.), Дервишовци (1 к.), Диковци (1 к.), Бимановци (5 к.), Какалевци (2 к.), Ѓоровци (1 к.), Дроплејци (2 к.), Муничевци (1 к.), Кордевци (2 к.), Годевци (3 к.), Сејмаковци (2 к.), Адиковци (2 к.), Џеферовци (2 к.), Музуровци (1 к.), Ѓенишовци (2 к.), Нолбантиновци (1 к.), Фазлијовци (1 к.), Даглевци (2 к.), Селманиковци (4 к.), Мирназовци (1 к.), Курнишовци (1 к.), Дураковци (6 к.), Абазовци (2 к.), Кусевци (8 к.), Вакофци (3 к.), Зулферковци (3 к.), Оџевци (7 к.), Пејзовци (6 к.), Синановци (2 к.) и Салчевци (2 к.) сите родови во селото биле муслимани.[9]

Потоа уследило иселување на муслиманите во Турција и доселување на српски колонисти и Македонци.

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Избирачко место

[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 717 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Сирково.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 464 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Makedonija. Etnografija i statistika - 2.06“. www.promacedonia.org. Посетено на 2023-01-05.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. PX-Web. Посетено на 2023-01-05.[мртва врска]
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]