Прејди на содржината

Сред Село (Трстеник)

Координати: 41°28′30″N 21°55′09″E / 41.47500° СГШ; 21.91917° ИГД / 41.47500; 21.91917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сред Село

Карта

Местоположба 41°28′30″N 21°55′09″E / 41.47500° СГШ; 21.91917° ИГД / 41.47500; 21.91917
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Росоман
Тип

 населба


Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште кај кавадаречкото село Трстеник, Општина Росоман. Претставува населба од средниот век.

Во средишниот дел на селото, по површината на дворовите и бавчите се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Макарија — утврдена населба од римско време
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.