Прејди на содржината

Чернец (Сирково)

Координати: 41°29′15″N 21°55′48″E / 41.48750° СГШ; 21.93000° ИГД / 41.48750; 21.93000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чернец


Местоположба 41°29′15″N 21°55′48″E / 41.48750° СГШ; 21.93000° ИГД / 41.48750; 21.93000
Основни податоци
Место Сирково
Општина Росоман
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Чернец археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Сирково, Општина Росоман.

Претставува населба од римско време.

Помеѓу селото и автопатот Градско-Прилеп, на површина од 100 х 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 160, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069