Вршник (Манастирец)

Координати: 41°29′17″N 21°56′40″E / 41.48806° СГШ; 21.94444° ИГД / 41.48806; 21.94444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вршник


Местоположба 41°29′17″N 21°56′40″E / 41.48806° СГШ; 21.94444° ИГД / 41.48806; 21.94444
Основни податоци
Место Манастирец
Општина Росоман
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Вршникархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Манастирец. Претставува населба од доцноантичкото време. Во лозјата на двајца жители, што се наоѓаат на левата страна од патот за Кавадарци, на 2 км источно од селото, се среќаваат делови од архитектонска пластика (столб, капител и мено). Исто така има и множество делови од керамички садови, питоси и градежен материјал. Наодите се чуваат во Музејот-галерија во Кавадарци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 154. ISBN 9989649286.