Бела Земја (Рибарци)

Координати: 41°30′35″N 21°57′41″E / 41.50972° СГШ; 21.96139° ИГД / 41.50972; 21.96139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Земја


Местоположба 41°30′35″N 21°57′41″E / 41.50972° СГШ; 21.96139° ИГД / 41.50972; 21.96139
Основни податоци
Место Рибарци
Општина Росоман
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Бела Земјаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рибарци. Претставува населба од римското време. На 2 км источно од селото, во непосредната близина на местото Бунар, каде што се што се плантажите на ЗИК „Тиквеш“, се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал (тегули, имбрекси и кршен камен).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 158. ISBN 9989649286.