Савова Чешма (Росоман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Савова Чешма
археолошко наоѓалиште
Савова Чешма is located in Македонија
Савова Чешма
Местоположба на Савова Чешма во Македонија
Местоположба 41°31′15″N 21°56′45″E / 41.52083° СГШ; 21.94583° ИГД / 41.52083; 21.94583Координати: 41°31′15″N 21°56′45″E / 41.52083° СГШ; 21.94583° ИГД / 41.52083; 21.94583
Основни податоци
Место Росоман
Општина Росоман
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Савова Чешмаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Росоман, Општина Росоман. Претставува населба од римско време.

На површина од 150 × 100 м, на северниот раб на селото, на 200 м од селските гробишта и на двете страни на асфалтниот пат за Градско има множество фрагменти од керамички садови и градежен материјал (тегули, имбрекси и кршен камен).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 160. ISBN 9989-649-28-6.