Прејди на содржината

Грамаѓе (Камен Дол)

Координати: 41°28′44″N 21°53′32″E / 41.47889° СГШ; 21.89222° ИГД / 41.47889; 21.89222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе


Местоположба 41°28′44″N 21°53′32″E / 41.47889° СГШ; 21.89222° ИГД / 41.47889; 21.89222
Основни податоци
Место Камен Дол
Општина Росоман
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамаѓеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Камен Дол. Претставува населба од римското време. На 1 км јужно од селото, на блага падина со површина од 100 × 150 м се среќаваат делови од керамички садови, тегули, имбрекси и градежен материјал, а најдени биле и монети на Јустинијан I и други владетели. Видливи се и темели од повеќе градби ѕидани од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 151. ISBN 9989649286.