Чешма (Росоман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чешма is located in Македонија
Чешма
Местоположба на Чешма во Македонија
Местоположба 41°30′56″N 21°56′38″E / 41.51556° СГШ; 21.94389° ИГД / 41.51556; 21.94389Координати: 41°30′56″N 21°56′38″E / 41.51556° СГШ; 21.94389° ИГД / 41.51556; 21.94389
Основни податоци
Место Росоман
Општина Росоман
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Чешмаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Росоман, Општина Росоман. Претставува осамен наод од римско време.

На јужниот раб на селото, во непосредната близина на осумгодиш ното училиште е откриена масивна мермерна плоча со релјефна претстава на Тракиски коњаник. Плочата се чува во Музејот и галерија во Кавадарци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 160. ISBN 9989-649-28-6.