Прејди на содржината

Селски Гробишта (Росоман)

Координати: 41°31′12″N 21°56′42″E / 41.52000° СГШ; 21.94500° ИГД / 41.52000; 21.94500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селски Гробишта

Карта

Местоположба 41°31′12″N 21°56′42″E / 41.52000° СГШ; 21.94500° ИГД / 41.52000; 21.94500
Основни податоци
Место Росоман
Општина Росоман
Тип

 базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Селски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Росоман, Општина Росоман. Претставува старохристијанска базилика.

Во северниот дел на селските гробишта се гледаат фрагменти од мермерна архитектонска пластика (стебла од столбови, архитравни греди и парапетни плочи).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 160. ISBN 9989-649-28-6.