Пеќинска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пеќинска тврдина
Kalaja e Peqinit
Општи податоци
Град Пеќин
Земја Албанија


Пеќинската тврдина (албански:Kalaja e Peqinit)) е тврдина која се наоѓа во Пеќин, во Албанија. Тврдината била градена истоивремено со изградбата на Виа Егнација, а истата била реконструирана и расширена во времето на Османлиите. Во почетокот, ѕидините на тврдината биле високи околу 12 метри.