Маша и Медо

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Маша и медо“ е руска анимирана серија создадена од студиото за анимација „Анимаккорд“, насочена кон пошироката публика. Шоуто започнало на 7 јануари 2009 година. Цртаниот филм е создаден со употреба на 3Д графика.

Се емитува на ТВ каналите „Вртелешка“, „Мулт“, „Супер“ и други.

Во 2011 година бил објавен првиот спин-оф насловен како „Приказни за Маша“, кој се состоел од 26 епизоди засновани на руски народни и други бајки. Во 2014 година бил објавен вториот спин-оф, наречен „Хорор приказни на Маша“.

На 31 мај 2019 година,сезоната 4 започнала под името „Машина песна“.

На 30 јули 2020 година,5-та сезона започнала со 4К.

Заплет[уреди | уреди извор]

Девојчето Маша случајно се нашло во куќата на мечката, која живела недалеку од нејзината куќа и таму прави неред. Мечката, преплашена од нарушувањето и однесувањето на непоканетиот гостин, се обидува да се ослободи од неа, оставајќи ја во шумата. Со почетокот на ноќта, тој почнува да се грижи за Маша и оди во шумата да ја најде, но не наоѓајќи ја тој се враќа во својот дом и ја наоѓа таму. Оттогаш, Маша и мечката се неразделни пријатели. Маша често доаѓала да ја посети мечката и постојано играла била непослушна и правела хаос а мечката се обидувала да ја научи.

Во третата сезона, Маша расте и станува поодговорна. Сега таа поретко ја посетува мечката, поминувајќи повеќе време дома. Овој пат, жителите на шумата, предводени од мечката, почнуваат да си играат непослушни и да влегуваат во разни неволји а Маша им помага да излезат од нив.

Во четвртата сезона, Маша патува во различни земји и пее песни засновани на добро познатите национални мелодии на секоја земја. Трасата ќе помине низ Италија, Германија, Франција, Англија, Јапонија, Бразил и други земји.

Историја[уреди | уреди извор]

Идејата за создавање на проектот за анимација заснован на тридимензионална графика му припаѓа на главниот акционер на „Анимаккорд“ Сергеј Кузмин. Тој го поканил аниматорот Олег Кузовков да го создаде проектот. Идејата за приказната за Маша и мечката ја смислил аниматорот Олег Кузовков во 1996 година, кога додека се релаксирал на плажата на Крим, видел палава девојка со однесување слично на Маша. Исто така, Кузовков бил инспириран од анимираната серија „Том и Џери“. Општата идеја за заплетот се заснова на истоимената руска народна приказна „Маша и медо“. Според продуцентот на „Анимаккорд“ Дмитриј Ловеико, во бајката „Маша и медо“ креаторите биле привлечени од идејата за врската помеѓу возрасен и дете кои не се пријатели ниту непријатели едни на други, што отворило многу простор за креативност. Сцената на анимираната серија претпоставува шума во близина на селото Чикча (областа Тјумен), бидејќи индексот на ова конкретно село било означено во писмото напишано од ликот на пингвин до мечката. Авторите на анимираната серија изјавиле дека местото се наоѓа во регионот на Јужен Урал.

Првата серија е создадена заеднички со „Asymmetric VFX Studio“, втората и третата серија - заедно со студиото Аероплан. Двете студија беа одговорни за моделирање, рендерирање и анимација. За да се создаде пилот серијата „Прва средба“ биле потребни осум месеци, додека сликите на Маша и медо траеле два часа. Сликите се создадени од Олег Кузовков уште во 1996 година. Стилот на анимираната серија е создаден од Иљја Трусов, а остатокот од ликовите - од Марина Нефјодова. За прв пат, анимираната серија била прикажана во програмата „Добра ноќ,деца! "На каналот" Русија-1". Емисијата од првата сезона ја внела програмата во топ 10 најоценети програми на каналот.

По завршувањето на втората сезона на 2 септември 2015 година, креаторите на анимираната серија објавија дека планираат да се подготват за создавање на третата сезона. Третата сезона започна на 28 ноември 2015 година со серија наречена „Круг и круг“. Во третата и четвртата сезона на Маша гласот го позајми Варвара Саранцева. Алина Кукушкина остана на проектот како инженер за звук и во третата сезона и помогна на Саранцева и други глумици за надсинхронизирање на некои странски јазици да влезат во сликата на Маша.

Маша била гостин на 576-то издание на програмата „Вечерен Ургант“.

Епизода 61 „Не се разделувај со твоите најмили“ е единствената каде што не се појавуваат Мечката и другите ликови, освен Маша. Во 78-та епизода „Кој да биде“, ликовите од анимираната серија ја гледаат епизодата 17 „Маша плус каша“.

На 14 јули 2017 година, премиерата на 65-та епизода „Има контакт! "Се одржала на МВС.

На 22.08.2019 година, на каналот „Маша и мечката“ на Јутјуб, започнува музички и образовен проект за деца „TaDaBoom“, во кој, покрај песните од анимираната серија, специјално за проектот изведен од Маша, се издаваат и песни со образовна пристрасност засновани на познати детски мелодии.

Во 2020 година, наспроти позадината на ширењето на пандемијата на коронавирусот во Русија, имало серии за самоизолација и хигиенски правила во контекст на ширење на коронавирус.

На 30 јули 2020 година, 5-тата сезона на анимираната серија била објавена онлајн во киното „KinoPoisk HD“ во традиција на првите три сезони. Епизодите се објавуваат во 4К.

Во 2021 година, банката на Русија објавила издавање на две комеморативни монети од руската (советска) серија. Анимација, посветена на анимираната серија Маша и медо.

Производство[уреди | уреди извор]

Околу 90 луѓе работат на анимираната серија. Вкупно, персонал на „Анимаккорд“ е околу 100 лица. За моделирање, местење и анимација, се користат софтверскиот пакет Autodesk Maya, RenderMan и Presto. Рендерирањето се вршело во сопствената фирма за рендерирање на компанијата „Анимаккорд“, составена од 30 вработени. Во просек, создавањето на една серија траела од 6 до 8 месеци, додека 5-6 серии се во развој истовремено. Продукцијата на особено сложени серии може да трае цела година, толку многу траело производството, на пример, серијата „Не се разделувај со своите најблиски“. Создавањето нов карактер траел 1 месец.

Трошоците за производство на 1 минута на „Маша и мечката“ се 50 илјади американски долари. Поединечните епизоди чинат 6-7 милиони рубљи во просек. Цената на една серија првично била 250 илјади долари а потоа 350 илјади долари. Цената на една сезона од 26 епизоди е 6,5 милиони УСД.

Движењата на мечките се имитираат со употреба на технологија за снимање движења од компанијата Викон, а волната се имитира со помош на приклучок „коса“ специјално напишана од програмерот Дмитриј Робустов. Марамчето и сарафанот на Маша се моделирани со помош на модулот „Моја динамика“.

Редослед на производство на анимираната серија: се создава по сценарио, кое е прикажано на сценариото, потоа се пренесува на одделот за 2Д-анимати, во кој се одредува времето на епизодите, по што синхронизациите и аглите се поставуваат во рамките. Следно, 2Д објектите се моделираат во 3Д форми, кои се обоени и на кои се додаваат контроли за емоциите на ликовите, по што се изведува анимација а потоа се прикажува и компонира.

Слики[уреди | уреди извор]

Авторот на сликата на Маша, Олег Кузовков, првично имал намера да ја направи помалку убава, но продуцентите инсистирале на спротивното од опортунистички причини. Сликата на Маша е инспирирана од ликот на жителите од истоимениот цртан филм во 2006 година, создаден од режисерот на Маша и медо, Олег Ужинов. Креаторите намерно не ја означуваат возраста на Маша, бидејќи во различни епизоди таа изгледа или постара или помлада. Сликата на волците е заснована на добро познатиот израз „Волците се редари на шумата“ - тие обезбедуваат медицинска нега и се хранат со инсекти.

Анимираната серија е изградена главно на пантомима, која постојано е придружена со музика и динамика на настаните. Сите ликови комуницираат користејќи гестови и изрази на лицето. Говорот во анимираната серија е поредок, само Маша и нејзината сестра Даша, кои се појавуваат во некои епизоди,како и некои ликови што се појавуваат во епизоди, зборуваат меѓу ликовите.

Дистрибуција[уреди | уреди извор]

„Анимаккорд“ започна да ја популаризира „Маша и медо“ со „вирална“ дистрибуција на Интернет, обезбедувајќи им пиратски страници со свои видеа бесплатно, што се разликува од другите руски филмски компании, напротив, борбата против видео-пиратите. Дистрибуцијата на анимираната серија ја води продуцентот Дмитриј Ловеико.

Од ноември 2009 година до ноември 2018 година, анимираната серија беше објавена на ДВД и Блу-Реј, вклучително и од април 2010 до мај 2013 година од компанијата „Мистерија на звукот“.

Од 2012 година, тој е достапен на iTunes и Google Play преку компанијата Apps Ministry, како и на Амазон. Од 2013 година, цртаниот филм е достапен на официјалното мрежно место за бесплатно гледање преку YouTube во партнерство со X-Media Digital и QuizGroup. Од 2015 година, таа е достапна на медиумската платформа Нетфликс, од 2016 година-во онлајн кино ТВзавр.ру, од 2019 година-на кинеската видео платформа Ксигуа Видео. На 8 ноември 2016 година, официјалниот саундтрак на анимираната серија беше објавен на iTunes, а на 21 јануари 2017 година - на „Yandex. Музика “. Од 3 февруари 2017 година, анимираната серија е достапна на YouTube. Од 2019 година, првите три сезони на анимираната серија се достапни во Интернет-киното „Старт“.

Покрај Русија, анимираната серија се емитува на телевизиските канали во Велика Британија, Германија, Франција, Италија, Шпанија, Канада, Латинска Америка, Средниот Исток и други.

Од 2015 година, Маша и медо во формат на интерактивен анимиран филм со целосна должина, каде што ликовите комуницираат со гледачот, се прикажува во руските кина како дел од проектот „Мулт во кино“, како и во кино салите во Франција, Италија, Холандија, Шведска, Романија, Турција, Велика Британија, Ирска, Бразил и други земји. Во Русија,во рамките на „Цртан филм во кино“, приходите за секој дел од проектот се во просек од 5-10 милиони рубли. Во Италија, филмот отиде во 900 кина и заработи околу 4,5 милиони евра на билетарниците. Во Турција, за три дена дистрибуција од 21 до 23 април 2017 година, 125.833 луѓе го гледаа цртаниот филм, што беше рекорден за овој период.

Соработка[уреди | уреди извор]

Податотека:Portrait mode Xiaomi Poco F1.jpg
Играчка со ликот на Маша

Indigo Kids, PSV Studio и Novy Disk под лиценца на Masha and the Bear произведуваат образовни игри за мобилни платформи на Apple iOS, Android и Windows Phone. Компанијата соработува со разни светски производители на храна, како што се Бургер Кинг, Фереро, Данон, Витмарк, со издавачките куќи Хачет, Панини, Росман, со музичката компанија Sony Music Entertainment, со Тајм Ворнер, NBCUniversal, со онлајн продавницата Амазон. Во која, во април 2019 година, беше отворена продавница за стоки под брендот Маша и медо, како и со најголемите производители на играчки, вклучувајќи ја и германската Симба Дики, која ја произведува куклата џебна Маша во различни варијации. Во октомври 2016 година, „Masha and the Bear“ станаа првиот руски бренд што се појави во играта Монопол. Во соработка со „Winning Moves“, ликовите се појавија во категоријата Монопол јуниор. Од мај 2018 година, тој соработуваше со „Yandex.Taxi“ во рамките на заеднички образовен проект. Од јуни 2018 година, за Светскиот куп на ФИФА 2018 во Русија, заедно со Гугл, лансирана е серија анимирани видеа посветени на фудбалот. Во 2020 година, во соработка со авиокомпанијата Русија, беше објавена серија анимирани видеа за авијација.

Во 2015 година, словачката компанија „Comunique“ се стекна со лиценца за создавање на ледено шоу „Маша и медо на мразот“ (словачки: Máša a medveď na ľade) заснован на заплетот на анимираната серија. Шоуто беше претставено за прв пат на 3 октомври 2015 година во Кошице. Исто така е прикажано во Чешка, Словенија, Хрватска, Србија, Обединетите Арапски Емирати и Естонија.

Уметниците на грузискиот театар „Светот на мулти-далечинскиот управувач“ со кукли во природна големина на хероите на „Маша и медо“ го обиколуваат светот под лиценца со претстави засновани на анимираната серија. Групата посети земји како Велика Британија, Германија, Србија, Хрватска,Босна и Херцеговина, Македонија, Малта, Израел, Ирска, Турција, ЗНД, балтичките земји и така натаму. Исто така, локалните претстави во различни земји се произведуваат под лиценца. Детското шоу „Авантурите на детективот Маша“, кое се одржуваше во Франција од декември 2018 до мај 2019 година, стана најпосетувано во земјата.

Ликови[уреди | уреди извор]

Скулптура на Маша и мечка во Јелан

Маша[уреди | уреди извор]

Маша е девојка со екстравертен карактер - љубезна, љубопитна, весела, непослушна, одговорна и директна. Сака лижавчиња и други слатки, игра со мечкините чаши и пехари, игра со топка, скока во кофа, гледа цртани филмови, поставува различни прашања, раскажува бајки, хорор приказни, пее песни.

Медо[уреди | уреди извор]

Медо - во минатото познат циркуски уметник, за што има многу награди. Тој внимателно ги средува секоја чаша и медал, периодично полирајќи ги да сјаат. Живее во шума. Тој сака мир, тишина, удобност, риболов, мед и фудбал. Има приватна фарма-пчеларник, цветна и зеленчукова градина. Поседува многу човечки вештини. Тој се обидува да ја образова Маша, но постојано страда од нејзините трикови. Тој не зборува човечки јазик, но се разбира и комуницира со Маша користејќи гестови и 'ржење.

Ликови кои често се појавуваат[уреди | уреди извор]

Жители на шумата[уреди | уреди извор]

 • Свиња (Розета) - живее во дворот на Маша. Омилен објект за машински трикови. Сака да се сонча и да слуша музика. Креативно сестрана
 • Коза - живее во дворот на Маша. Сака да џвака нешто. Свири на хармоника.
 • Куче - живее во своја куќарка во дворот на Маша. Ја чува нејзината куќа. Сака да гриза коска.
 • Мечка - живее во шумата во соседството. Интелигентна и добродушна пријателка на Медо, во кого е заљубена.
 • Волци - тие живеат во шумата во автомобилот на брзата помош. Тие често страдаат од триковите на Маша. Пружаат медицинска помош. Секогаш се гладни. Се хранат со муви и пеперутки, кои самите ги фаќаат.
 • Зајак е пријател на Маша и мечката. Тој обожава да игра хокеј со Маша и често краде моркови од градината на мечката.
 • Верверички - живеат на дрвјата. Тие прават неволји со фрлање шишарки.
 • Ежеви - ретко учествуваат во лудориите на Маша. Тие сакаат јаболка и печурки.
 • Жаби - живеат на езерото, каде Медо често лови риби.
 • Хималајската мечка е соперник на Медо. Одлучен, физички развиен, вистински мачо. Сака да покажува мускули, дрзок, но кукавица. Тој е исто така вљубен во мечката.
 • Мачката е експерт фаќач на глувци, кого Медо ја повикала да го фати и избрка глушецот од неговата куќа.

Гости[уреди | уреди извор]

 • Панда е внук на Мечката, пријател на Маша, иако често се кара со неа. Живее во Кина. Таа често доаѓа да ја посети мечката. Се појавува во сериите „Далечен роднина“, „Убав апетит“, „Учител за танц“, „Почитувана програма“, „Нестварни одмаздници“, „Запри“, „Игра над“, „Три мускетари“, „Мирно, само смирено“, „звезда од рајот“, „Целиот живот е театар“ и „Нова година повторно!“ “, Серијата„ Играј фер “(специјален проект„ Маша и мечката. Фудбалско издание “).
 • Тигар (пругаст мустаклија) е стариот придружник на Медо во циркусот. Го има во сериите „Мустатистички“, „Коњски потег“, „Игра над“, „Топки и коцки“ и „Чај со слон“.
 • Пингвинот е посвоен син на Медо. Го фрлиле кога бил во јајце, подоцна го воспитувале Маша и Медо, а потоа со авион го испратиле дома на Антарктикот. Се појавува во сериите „Фандлинг“, „Кога сите се дома“, „Игра над“, „Циркус и само“, „Што има внатре? „ „Првата ластовичка“, серијалот„ Фудбалско време“(специјален проект „Маша и мечка. Фудбалско издание“).
 • Даша е сестра на Маша [1][2]. Девојка со интровертен карактер. Мирна, чиста, понекогаш иритирана. Спротивно на Маша. Однадвор слична на неа. Се разликува само во сивата коса, која е врзана од задната страна во две плетенки, сини очи а Даша носи и очила. Од 3-та сезона, таа има зрел глас. Се појавува во сериите „Двајца за еден“, „До следниот пат! "," Круг и круг ","Тројцата мускетари", "Целиот живот е театар", "Некогаш порано на дивиот запад" и " Првата ластовичка".

Епизодни ликови[уреди | уреди извор]

Жители на шумата[уреди | уреди извор]

 • Кокошки и петел живеат во дворот на Маша и се кријат од неа насекаде. (серии „Прва средба“ и „Изненадување! Изненадување! ")
 • Пчели - живеат во коприва во пчеларникот на Медо (серии „Прва средба“, „Не буди се до пролет“, „Фото од 9 до 12“ и „Кога цветаат кактусите“)
 • Златната рипка е риба која живее на езерото, каде Мечката често риби. (серии „Фати, риба“, „Риболов“ и „Ориентални приказни“)
 • Молец - се сместил во куќата на Медо и ги јаде неговите работи. (серијал „Во торбата“)
 • Глушец - се сместил во куќата на Медо и ја јаде неговата храна. (серија „Мачки и глувци“, како и серијал „Гледај“ проект „TaDaBoom“)
 • Машуко е робот од Јапонија кој Панда и го подари на Маша за нејзиниот роденден од Кина. (серија „На ваша услуга! „И„ Тајната на Машуко “)
 • Робот мечка - робот што Медо го дизајнирал за да помогне во домашните работи. (серија „На ваша услуга! ")
 • Овци - се појавуваат во сонот на Маша и Медо. (серија „Спиј, моја радост, спиј! „Како и серијалот„ Фудбалско време “од специјалниот проект„ Маша и Медо. Фудбалско издание“).
 • Малата сирена - живее на дното на езерото во потонат брод. Надворешно изгледа како Маша, но со сини очи, долга коса и рибна опашка. (серијал „Риболов инцидент“)
 • Мајката на свињата е мајка на свињата која се обидува да ја спречи. (серија „Тешко е да се биде мал“)

Гости[уреди | уреди извор]

 • Дедо Мраз е малку стар човек, малку повисок од Маша. (серија „Еден, два, три! Блескајте елка! „И„ Само дома “)
 • Татко Мечка е татко на Медо, кој дојде да го посети. (серии „Само дома“ и „Квартет плус“, како и серии „Брод“ и „Тркала во автобус“ на проектот „TaDaBoom“)
 • Ескимската Маша - живее на Северниот пол. Вистинска копија на Маша, само нејзината коса е црна. (серија „Хокус-покус“)
 • Пештерската мечка е далечен предок на Медо од камено доба. Сив, бушав. По природа - точно како Медо. Сака месо. Пријатели со пештерската Маша. (серијал „Пештерска мечка“)
 • Пештерската Маша е (наводно) далечниот предок на Маша. И по изглед и по карактер, таа е слична на Маша. Сака да лови плен. Таа е во пријателски односи со Пештерската мечка. (серијал „Пештерска мечка“)
 • Вонземјани се мали вонземски суштества кои случајно дошле на Земјата поради распаѓање на вселенското летало. (серија „Има контакт! ")
 • Витези се средновековни воини кои живеат во соседните замоци и се борат меѓу себе. Влеговме во иднината користејќи ја временската машина на Медо. Но, Маша ги научи како да ги решаваат споровите со помош на хокеј. (серија „Ова е таков хокеј!")
 • Мајмуни уметници номади со кои Маша избегала од Медо (серијалот „Вака се случува!"), мајката мајмунка и нејзините пет деца мајмуни. (серија „Пет мајмуни“, проект „TaDaBoom“)
 • Кралот Леон III е лав, стар пријател на Медо. Привремено ја назначил Маша на функцијата кралица. (серија „Не е кралска работа!")
 • Розита е јазовец, пријателка на Медо од Бразил. (серија „Време е за работа, а карневал еднаш годишно! ")
 • Белата овца е овца од Англија изгубена во шумата. (серија „Од Англија со Љубов“)
 • Зајак-англичанец е зајак од Англија кој дошол за Белата овца. (серија „Од Англија со Љубов“)
 • Џин е девојка-џин која излегува од бокалот што го пронашол Медо и му служи. (серијал „Источни приказни“)

Спин-оф[уреди | уреди извор]

Приказни за Маша[уреди | уреди извор]

Приказни за Маша е првиот спин-оф на анимираната серија. Во него, Маша раскажува две свои играчки - Кукла и Мечка - бајки на свој начин, најчесто мешајќи сцени од две или повеќе различни бајки.

Креатори[уреди | уреди извор]

Режисер Денис Червјацов
Режисер 2Д Ринат Газизов
Сценаристи Денис Червјацов, Вадим Жук, Нина Иманова
Сценограф Иљја Трусов
2Д Сценограф Елена Чернова
Композитор Василиј Богатирев
Инженер за звук Борис Кутневич, Василиј Богатирев
Аниматор Ана Головина, Викторија Настањук, Марина Антонова, Екатерина Захарченко, Елена Захарченко, Петар Барков, Павел Барков, Александар Новиков, Антон Новиков
Производители Дмитриј Ловеико, Олег Кузовков

Хорор приказни на Маша[уреди | уреди извор]

„Хорор приказни на Маша“ е втор спин-оф на анимираната серија. Во него, Маша и раскажува на публиката „застрашувачки“ приказни кои се покажале смешни и поучни. Исто така, ги учи гледачите да не се плашат од ништо. Овој спин-оф користи 3Д-графика (редовна) и аниме (помошна).

Креатори[уреди | уреди извор]

Режисер Олег Кузовков, Денис Червјацов
Режисер 2Д Ринат Газизов
Сценаристи Иљја Трусов, Игор Шаров, Владимир Сергеев, Александар Филјирин, Денис Червјацов
Дизајнер на производство Иљја Трусов
Посебна благодарност до Едуард Чернов, Зарјана Грибанова
Супервизор за анимација Леон Естрин, Александар Лебедев, Артјом Наумов
2Д дизајнер на производство Ринат Газизов
Композитор Ана Друбич
Инженер за звук Борис Кутневич
Производители Дмитриј Ловеико, Олег Кузовков

Маша и Медо. Фудбалско издание[уреди | уреди извор]

„Маша и Медо. Фудбалско издание" - третиот спин-оф на анимираната серија.

Бр. Наслов Година на прикажување
01 Време за фудбал 2018 година
02 И девојките играат фудбал
03 Играјте фер
04 Врти како Маша
05 Тоа е бројката!

Маша и Медо. Песни за бебиња[уреди | уреди извор]

Маша и Медо. Песни за бебиња - музички проект во кој Маша пее образовни песни за деца на познати детски мелодии. Првично бил наречен „TaDaBoom“ Песни за деца.

Бр Наслов Датуми на прикажување
01 Азбука 14 јуни 2019 година
02 Пет мајмуни 22 август 2019 година
03 Брод 25 септември 2019 година
04 Ѕвезда 30 октомври 2019 година
05 Тркала во автобус 5 декември 2019 година
06 Гледај 25 март 2020 година
07 Виножито 3 септември 2020 година
08 Ако сте весели 24 септември 2020 година
09 Мишенка 15 октомври 2020 година
10 Чуда 5 ноември 2020 година

Исто така[уреди | уреди извор]

Во истражувањето спроведено од Фондацијата за јавно мислење меѓу жителите на Русија на 8-9 февруари 2014 година, анимираната серија Маша и Медо се рангираше на второто место по популарност. Според истражувачката компанија „Синовате Комкон“, во 2014 година „Маша и Медо“ беше најпопуларниот проект за анимација кај деца 4-9 години во Русија. Во 2014 и 2016 година „Маша и Медо“ беше најпопуларниот проект за анимација за пребарувања на Yandex. Во 2016 година,анимираната серија стана лидер според прегледите во онлајн киното TVzavr.ru во сегментот платена содржина. Во 2020 година,на кинеското мрежно место за забавни содржини Douban, Masha and the Bear имаа оценка 9,6.

Поштенски марки посветени на анимираната серија „Маша и Медо“

Име на бренд[уреди | уреди извор]

Брендот Маша и Медо го освои второто место во Русија во 2016 година според продажбата на играчки со ликови од анимираната серија, додека Маша го освои првото место меѓу популарните ликови меѓу играчките. Според 2018 Promarca Lima Mekico, во Мексико, Masha and the Bear е најпопуларниот бренд кај девојчињата на возраст од три до шест години. Според податоците на BrandTrends од 2019 година, Маша е една од петте најпознати брендови во Европа (без Русија, марката е на 45-то место). Исто така, марката е една од петте најпопуларни во Латинска Америка. Според истражувањето спроведено од Кидз Глобал во пролетта 2020 година, брендот Маша и Медо влегоа во првите пет за девојчиња под 6 години во светот, како и во првите пет за момчиња и девојчиња на иста возраст во Латинска Америка и Европа. Од 2020 година, Masha and the Bear е една од петте најпопуларни брендови во Турција.

Бесмртност[уреди | уреди извор]

Скулптури на Маша и Медо се достапни во голем број региони на Русија и други држави: во Стерлитамак (Башкортостан), Кемерово и Таштагол (Кемеровска област), во Волгоград, Елан и Суровикин (област Волгоград), Кузнецк (област Пенза), Еманжелинск (област Чељабинск), Вилејка (област Минск, Белорусија), Брјанск (област Брјанск)

Резонантни настани[уреди | уреди извор]

Скандали[уреди | уреди извор]

На 30 октомври 2016 година, бројни руски медиуми, повикувајќи се на напис на новинар од Твер на мрежното место на публикацијата Свапи, ширеа информации дека Маша и Медо биле признати од „руските психолози“ како најопасна анимирана серија за деца во евалуација на соодветните анимирани серии. Креаторите на анимираната серија ја изразија својата огорченост од оваа проценка, велејќи дека не биле цртаните филмови кои влијаат на психата на детето, туку однесувањето на родителите кои го заменуваат воспитувањето со компјутери и таблети. Тие особено апелираа до Здружението на детски психијатри и психолози во Русија, кое ја негираше штетноста на анимираната серија, сугерирајќи дека информацијата за штетата е намерно контрарекламирање на анимираната серија.

Во август 2017 година, студентите на Факултетот за психологија на Државниот универзитет во Москва ја вклучија „Маша и Медо“ на списокот со цртани филмови што не треба да им се прикажуваат на децата. Анимираната серија беше единствената руска серија на списокот. На 13 август истата година, списокот беше отстранет од мрежното место на МСУ поради фактот дека „проектот е студентски и не претендира на толку суров заклучок“.

Жалби[уреди | уреди извор]

Анимираната серија постојано се предлагаше да биде забранета во различни земји. Така, во февруари 2016 година, раководителот на одделот за експертиза, програмирање и анализа на Националниот совет за телевизија и радиодифузија на Азербејџан, Тавакул Дадашев, предложи локалните ТВ-канали да забранат емитување на „Маша и Медо“ заедно со други странски анимирани филмови, серии, осврнувајќи се на поплаките на родителите дека децата го имитираат дрското однесување на Маша, наведувајќи дека анимираната серија и штети на емоционалната состојба на помладата генерација.

На 10 јули 2017 година, активисти на украинската јавна организација „Совет за јавна безбедност“ во Одеса побараа Државниот комитет за телевизија и радиодифузија на Украина и други државни услуги да забрани емитување на „Маша и Медо“ во Украина. Организацијата ја нарече анимираната серија „пропаганден медиумски производ на Русија“ и изјави дека „руските пропагандисти испраќаат јасна порака до децата: мечка, која традиционално се смета за симбол на Русија и е поврзана со оваа земја, се појавува како голем херој кој зема туѓ имот, куќа, земја. „Анимаккорд одговори дека само првите две сезони се емитуваат во Украина, а украинските гледачи ја гледаат анимираната серија на украинскиот канал Маша и Медо на Јутјуб, чиј пристап не може да биде забранет во Украина.

На 19 ноември 2018 година, украинската писателка Лариса Ницои повика на забрана за Маша и Медо во Украина, заедно со други производи од руско производство. Таа ги обвини украинските власти за неодлучност во врска со ова прашање.

Во ОАЕ, пред да се стекнат со правото за емитување, тие побараа од креаторите на Маша и Медо да ги отстранат сцените со прасето од религиозни причини, а производителите на стоки побараа да ја облечат Маша во долг црн фустан, но креаторите на анимираната серија, одбија.

Признанија и награди[уреди | уреди извор]

 • Диплома за „Креативен хумор и топлина“ на 7. Интернационален фестивал за анимација „Тиндириндис 2009“ во Вилнус (серија број 1 „Прва средба“ (2009 г., режисер Денис Червјацов) [3] .
 • Награда надвор од конкуренција за најдобар анимиран филм на 14-от Меѓународен натпревар Шлингел за филмови за деца и млади во Кемниц, Германија (серија број 1 „Прва средба“ (2009 година, режисер Денис Червјацов)) [4] .
 • Награда за „Најдобра телевизиска анимирана серија“ на 16-тиот фестивал во Брадфорд „БАФ 2009“, Брадфорд, Велика Британија (серија # 1 „Прва средба“, 2009, режија Денис Червјацов) [5] .
 • Гран при и награда за публика на босанскиот фестивал НАФ во Неум (серија број 1 „Прва средба“, 2009, режија Денис Червјацов) Награда за најдобар 3Д филм на фестивалот НАФФ (серија # 3 „Еден, два, три! Божиќно дрво, изгори!“, 2009 година, режисер Олег Ужинов) .
 • Награда „За најдобра анимација“ на фестивалот за анимирани филмови „ Суздал -2009“ (серија број 3 „Една, две, три! Елка, изгори!“, 2009 година, режисер Олег Ужинов). Награда „За најдобар филм за деца“ на фестивалот за анимирани филмови „Суздал- 2010“ (серија број 6 „Траги од невидени животни“, 2010 година, режисер Олег Ужинов) [6] .
 • Победа во номинацијата „Најдобар филм за деца“ на VII фестивал за мултивизија (серија број 3 „Еден, два, три! Елка, изгори!“, 2009 година, режисер Олег Ужинов) [7] .
 • Награда во номинацијата „Најдобар анимиран филм за деца“ на 15-от Меѓународен филмски фестивал „Златна риба“ (серија 6 „Траги од невидени ѕверови“, 2010 година, режисер Олег Ужинов) [8] .
 • Награди за деца во категорија „Најдобра анимација“ во категоријата „Програми“ од поткатегоријата „Креативна креативност“ (серија број 42 „Ден на филмот“), 2015 година [9][10] .
 • Награда Икарус во категорија Сериски (2015) [11]. Награда за најдобрите продуценти - Дмитриј Ловеико и Олег Кузовков (2019) [12] .
 • Награда Златен диск во категоријата Детски награди (златна награда за серии број 1 „Прва средба“ и број 2 „Не буди се до пролет!“ Во 2015 година, Платинска награда за серии број 1 „Прва средба“ и бр. 4 „Траги од невидени ѕверови “, трипати златна награда за серија број 2 „Не буди се до пролет!“ И златна награда за серија број 3 „Една, две, три! Елка, изгори!“ И број 6 „Ден на џемот“ во 2017 година) (Германија).
 • Американскиот магазин Animation Magazine ги вклучи Маша и Медо во светскиот рејтинг на анимирани серии наменети да станат класици [13] . И во јуни 2016 година, списанието го препозна креаторот на анимираната серија, Олег Кузовков, иноватор во светот на анимацијата [14] .
 • Награда на Здружението на филмски и телевизиски продуценти во категоријата „Најдобра анимирана телевизиска серија“ во 2016 година [15] и 2018 година [16] .
 • Добитник на наградите Nickelodeon Kids 'Choice од Nickelodeon Русија во категоријата Омилен цртан филм на руски гледачи (2017) [17].
 • Национални телевизиски награди во номинацијата „Омилен цртан филм“ (2017) [18] .
 • Награда „Мултимир“ во номинациите: „Најдобра хероина на руски анимиран филм“ (Маша), „Најдобра песна од анимиран филм“ („Приспивна песна“ од серијата „Спиј, моја радост, спиј!“), „Најдобра 3Д“ графика на руски анимиран филм", "Најдобар глас на руски анимиран лик" (Варвара Саранцева). Победа во народното гласање во серијата „Спиј, моја радост, спиј!“ (2017) [19]. Награда „Мултимир“ во категоријата „Најдобра хероина на руски анимиран филм“ (Маша) (2019) [20].
 • Во 2017 година, каналот на руски јазик Masha and the Bear на YouTube доби дијамантско копче од услугата за видео вдомување за надминување на границата од 10 милиони следбеници. Во 2019 година, англиските и шпанските канали го добија дијамантското копче за слично достигнување.[21]
 • Серијата „Маша плус каша“ влезе во Гинисовата книга на рекорди како најгледано анимирано видео на YouTube. Епизодата за 2018 година беше една од петте најгледани содржини на страницата и имаше повеќе од 3,4 милијарди прегледи [22].
 • Златна награда MUSE Creative Awards за рекламата "Преку Питер летаме каде што сакаме!" со учество на ликовите од цртаниот филм „Маша и Медо“ во номинацијата на анимирани рекламни видеа (2020 година) [23] .

Компјутерски игри[уреди | уреди извор]

 • На 19 ноември 2010 година, детската видео игра „Маша и Медо. Фаќање“ [24]
 • Во декември 2010 година, детската образовна игра „Маша и Медо. Подготовки за училиште“ [25]
 • Во 2011 година играта „Маша и Медо. Образовни задачи за деца"
 • На 7 декември 2012 година, беше објавена игра заснована на заплетот на цртаниот филм „Дојде пролетта“ - „Маша и Медо. Да бидеме пријатели“ [26]
 • На 7 февруари 2014 година беше објавена играта „Маша и Медо: Операција за спасување“ [27]
 • Во јуни 2015 година, беше објавена мобилната игра „Маша и Медо: игра за деца“ [28]
 • На 18 јануари 2016 година беше објавена мобилната игра „Маша доктор“ [29]
 • На 28.09.2016 година беше објавена мобилната игра „Маша каша“ [30]
 • На 10 октомври 2016 година,[31] мобилната игра „Маша и Медо: Ден на џемот“ [31]
 • Во август 2018 година, излезе мобилната игра загатка Маша и Медо: украдените чаши во 3Д
 • Маша и трите мечки

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. В английской версии Даша является двоюродной сестрой Маши. В русской же степень родства не уточняется.
 2. Маша и Медведь (2017-03-11). „Даша — родная или двоюродная сестра Маши?“. VK.com.
 3. „Фестиваль Tindirindis 2009“. Архивирано од изворникот на 2016-09-23. Посетено на 2021-02-11.
 4. 14-й конкурсе Schlingel
 5. „16-й Бредфордский фестиваль“. Архивирано од изворникот на 2010-11-13. Посетено на 2010-12-11.
 6. Фестиваль «Суздаль-2010»
 7. VII фестиваль «Мультивидение»
 8. „15-й кинофестиваль «Золотая рыбка»“. Архивирано од изворникот на 2013-09-21. Посетено на 2021-02-11.
 9. Announcing the 2015 Kidscreen Awards winners!
 10. «Маша и Медведь» — первый российский анимационный проект, завоевавший премию Kidscreen Award
 11. Состоялось вручение первой анимационной премии «Икар»
 12. Мультфильм «Пять минут до моря» завоевал главную премию «Икар»
 13. The Animag 250: TV Shows Destined to Be Classics
 14. Создатель «Маши и Медведя» признан инноватором
 15. В Москве вручили призы за лучшие телесериалы
 16. Фильм «Движение вверх» завоевал премию Ассоциации продюсеров кино и телевидения
 17. „Победители Nickelodeon Kids' Choice Awards 2017“. Архивирано од изворникот на 2017-03-19. Посетено на 2017-04-08.
 18. Финал телевизионной премии «Дай Пять!» Архивирано на 23 мај 2017 г. 19 мая 2017
 19. Премия Мультимир 2017
 20. Лучшие анимационные проекты года отметили премией «Мультимир-2019»
 21. YouTube-каналы «Маши и Медведя» на иностранных языках добились 10-миллионной аудитории
 22. „Most viewed cartoon/animated movie video on YouTube“ (англиски). Guinness World Records. Посетено на 2019-12-10.
 23. «Россия» стала «золотым» лауреатом международной премии MUSE Creative Awards
 24. Маша и медведь. Догонялки //
 25. Маша и медведь. Подготовка к школе //
 26. Маша и Медведь: Давайте дружить
 27. „Маша и Медведь: операция «Спасение» — бесплатно!“. Архивирано од изворникот на 2018-08-14. Посетено на 2021-02-11. no-break space character во |title= во положба 36 (help)
 28. Маша и Медведь: Игра для Детей
 29. Маша Доктор
 30. „Приложения на Google Play – Маша Каша: игры готовить Кухня“. play.google.com. Посетено на 26 ноември 2016.
 31. 31,0 31,1 Маша и Медведь: День варенья

Врски[уреди | уреди извор]