Линија Калужско-Рижскаја (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калужско-Рижскаја
Преглед
Изворен називКалужско-Рижская
СопственикМосковски Метрополитен
Бр. на линија6
МестоМосква
Последни станициНовојасеневскаја (југозапад)
Медведково (североисток)
Станици24
Опслужување
ВидМетро
СистемМосковско метро
Превозник/циМосковски Метрополитен
Возен парк81-717/714
81-717.5/714.5
81-717.5М/714.5М
81-765/766/767
81-765/766/767.3
81-775/776/777
Патници дневно1.283.024[1]
Историја
Пуштена1 мај 1958
Технички
Должина38 км
Одликаподземна железница
Колосек1.520 мм (4 ст 11 56 in)
План на трасата
Непознат дел од трасата „PARKING“ Градска почетна станица во тунел
Медведково
Непознат дел од трасата „utKRZW“
Река Јауза
Градска тунелска станица на пруга
Бабушкинскаја
Непознат дел од трасата „uKDSTCCaq“ Непознат дел од трасата „utABZgr+r“
Градска тунелска станица на пруга
Свиблово
Непознат дел од трасата „utINT“
Ботанически сад
Московски централен прстен (Московско метро)
Автобуска станица Непознат дел од трасата „utINT“
ВДНХ
Московски монорелес
Градска тунелска станица на пруга
Алексеевскаја
Непознат дел од трасата „BAHN“ Непознат дел од трасата „utINT“
Рижскаја
Болшаја Колцеваја (Московско метро)Железничка станица Рижски (Москва)Линија Д2 (Московско метро)
Непознат дел од трасата „utINT“
Проспект Мира
Кружна линија (Московско метро)
Градска тунелска станица на пруга
Сухаревскаја
Непознат дел од трасата „utINT“
Тургеневскаја
Линија Соколническаја (Московско метро) Линија Љублинско-Дмитровскаја (Московско метро)
Непознат дел од трасата „utINT“
Китај-город
Линија Таганско-Краснопресненскаја (Московско метро)
Непознат дел од трасата „utKRZW“
Река Москва
Непознат дел од трасата „utKRZW“
Одводен канал
Непознат дел од трасата „utINT“
Третјаковскаја
Линија Замосковорецкаја (Московско метро) Линија Калининскаја (Московско метро)
Непознат дел од трасата „utINT“
Октјабрскаја
Кружна линија (Московско метро)
Градска тунелска станица на пруга
Шаболовскаја
Линија Рубљово-Архангелскаја (Московско метро)
Непознат дел од трасата „utINT“
Ленински проспект
Московски централен прстен (Московско метро)
Градска тунелска станица на пруга
Академическаја
Линија Троицкаја (Московско метро)
Градска тунелска станица на пруга
Профсојузнаја
Градска тунелска станица на пруга
Нови Черјомушки
Непознат дел од трасата „utABZgl“ Непознат дел од трасата „uexKBHFeq“
Калужскаја
Непознат дел од трасата „utINT“
Калужскаја
Болшаја Колцеваја (Московско метро)
Градска тунелска станица на пруга
Бељаево
Градска тунелска станица на пруга
Конково
Автобуска станица Градска тунелска станица на пруга
Топли Стан
Непознат дел од трасата „PARKING“ Градска тунелска станица на пруга
Јасенево
Автобуска станица Непознат дел од трасата „utKINTACCe“
Новојасеневскаја
Линија Бутовскаја (Московско метро)
Шемава:

Линија Калужско-Рижскаја (руски: Калужско-Рижская линия) — линија на московското метро, која ги поврзува североисточните области на Москва (Северно Медведково, Свиблово), ВДНХ и железничката станица Рижски преку центарот со областите на југ и југозапад од градот (Донској, Черјомушки, Конково, Јасенево). Првично постоеле две одделни радијални линии, Рижскаја и Калужскаја отворени во 1958 и 1962 година, соодветно. Дури во 1971 година тие биле обединети во една линија бидејќи бил завршен централниот дел што ги поврзува станиците Октјабрскаја и Проспект Мира. Таа била првата линија во Москва што имала трансфер преку платформи. Линијата Рижскаја е грубо усогласен со северната авенија Проспект Мира, додека линијата Калужскаја генерално ја следи југозападната улица Професојузнаја Улица. Во моментов, линијата Калужско-Рижскаја е трета најпрометна во системот со стапка на патнички сообраќај од 1,015 милиони дневно.[2] Има 24 станици, двонасочна должина од 37,8 километри и време на патување од 56 минути, обично е обоена во портокалова боја на мапите на метро и е означена со бројот 6.

Станици[уреди | уреди извор]

Име на станица Датум на отворање Пренос Длабочина (м) Слика
Медведково (Медведково) 30 септември 1978 -10
Бабушкинскаја (Бабушкинская) 30 септември 1978 -10
Свиблово (Свиблово) 30 септември 1978 -8
Ботанически сад (Ботанический сад) 30 септември 1978 -7
ВДНХ (ВДНХ) 1 март 1958 -53,5
Алексеевскаја (Алексеевская) 1 март 1958 −51
Рижскаја (Рижская) 1 март 1958 −46
Проспект Мира (Проспект Мира) 1 март 1958 −50
Сухаревскаја (Сухаревская) 5 јануари 1972 −43
Тургеневскаја (Тургеневская) 5 јануари 1972 −49
Китај-город (Китай-город) 3 јануари 1971 −29
Третјаковскаја (Третьяковская) 3 јануари 1971 −46
Октјабрскаја (Октябрьская) 13 октомври 1962 −50
Шаболовскаја (Шаболовская) 6 ноември 1980 −46,5
Ленински проспект (Ленинский проспект) 13 октомври 1962 −16
Академическаја (Академическая) 13 октомври 1962 −8,5
Профсојузнаја (Профсоюзная) 13 октомври 1962 −7
Нови Черјомушки (Новые Черёмушки) 13 октомври 1962 −7
Калужскаја (Калужская) 12 август 1974 −10
Бељаево (Беляево) 12 август 1974 −12
Конково (Коньково) 6 ноември 1987 −8
Топли Стан (Тёплый Стан) 6 ноември 1987 −8
Јасенево (Ясенево) 17 јануари 1990 −8
Новојасеневскаја (Новоясеневская) 17 јануари 1990 −7

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пассажиропотоки 2009 год. Олимп (руски). Архивирано од изворникот на 28 September 2010. Посетено на 18 June 2010.
  2. „Реклама в метро ОЛИМП - пассажиропотоки 2009 год“. web.archive.org. 2010-09-28. Архивирано од изворникот на 2010-09-28. Посетено на 2023-08-01.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)