ВДНХ (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
ВДНХ

ВДНХ
Општи информации
МестоОстанкино
Североисточен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соМосковски монорелес Виставочни Центар
Автобус: м9, 15, 33, 56, 76, 85, 93, 136, 154, 172, 195, 244, 286, 375, 378, 379, 533, 544, 803, 834, 903, т13, т14, т76
Трамвај: 11, 17, 25
Објект
Длабочина53,5 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектНадежда Бикова, И. Гохар-Кармандарјан, Иван Таранов и Ј. Черепанов
Други информации
Код на станицата090, Вс
Историја
Отворена1 мај 1958

ВДНХ (руски: ВДНХ) — станица на московското метро во Останкино, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Ботанически сад и Алексеевскаја.

ВДНХ е една од најдлабоките метро станици која се наоѓа на 53,5 метри под земјата. Исто така е една од најфреквентните станици, опслужувајќи 107.377 патници дневно во 2009 година.[1]

ВДНХ е претставен како дом на Артјом, главниот протагонист во романот и видео играта Метро 2033.

Историја[уреди | уреди извор]

ВДНХ била отворена на 1 мај 1958 година. Името значи Изложба на достигнувања на националната економија (руски: Выставка достижений народного хозяйства, скратено ВДНХ). Станицата е изградена од столбови обложени со бел мермер и украсени со кружни вентилациони решетки. Станицата била дизајнирана од Надежда Бикова, И. Гохар-Кармандарјан, Иван Таранов и Ју. Черепанов.

Првично, оваа станица била планирана да биде раскошно украсена на начинот на другите станици изградени во 1950-тите, со мозаици од преподобниот уметник Владимир Фаворски долж внатрешноста на сводовите меѓу столбовите. Меѓутоа, по нападот на Никита Хрушчов врз декоративните „екцесии“, местата за мозаици, вклучувајќи ги и постоечките мозаици, биле грубо обложени со несоодветна густа зелена боја.

Во 1996 година станицата добила дополнителен павилјон за влезно-излезни потреби на јужната страна на станицата.

Пренос[уреди | уреди извор]

Иако не е директно поврзана со ВДНХ, московската монорелска станица Виставочни Центар се наоѓа на непосредна близина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Реклама в метро ОЛИМП - пассажиропотоки 2009 год“. web.archive.org. 2010-09-28. Архивирано од изворникот на 2010-09-28. Посетено на 2023-08-04.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)