Нови Черјомушки (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нови Черјомушки

Новые Черёмушки
Општи информации
МестоЧерјомушки
Обручевски
Југозападен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус: 1, 41, 103, 113, 196, 246, 616, 648, 684, 721
Тролејбус: 60
Објект
Длабочина7 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектМ. Ф. Марковски и A. K. Рижков
Други информации
Код на станицата103
Историја
Отворена13 октомври 1962

Нови Черјомушки (руски: Новые Черёмушки) — станица на московското метро во Черјомушки и Обручевски, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Профсојузнаја и Калужскаја. Тој бил отворен како последен сегмент на линијата Калужски на 13 октомври 1962 година и служела како нејзин крај две години. Архитекти биле М. Ф. Марковски и А. К. Рижков.