Профсојузнаја (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Профсојузнаја

Профсоюзная
Општи информации
МестоАкадемическа
Черјомушки
Југозападен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус: 41, 44, 57, 67, 113, 121, 130, 153, 168, 196, 219, 684
Тролејбус: 49, 52, 85
Објект
Длабочина7 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектН. А. Алешина и Н. И. Демчински
Други информации
Код на станицата102
Историја
Отворена13 октомври 1962

Профсојузнаја (руски: Профсоюзная) — станица на московското метро во Академическа и Черјомушки, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Академическаја и Нови Черјомушки.

Името го носи по улицата Профсојузнаја (Улица на синдикатот).