Проспект Мира (Калужско-Рижскаја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Проспект Мира

Проспект Мира
Општи информации
МестоМешчански
Североисточен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соКружна линија (Московско метро) Проспект Мира
Автобус: м2, м9, 903, н9
Трамвај: 7, 50
Објект
Длабочина50 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектВ. Лебедев и П. Штелер
Други информации
Код на станицата093
Историја
Отворена1 мај 1958

Проспект Мира (руски: Проспект Мира) — станица на московското метро во Мешчански, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Рижскаја и Сухаревскаја.

Дизајнирана е од В. Лебедев и П. Штелер и била отворена на 1 мај 1958 година. Станицата има разгорени столбови обложени со бел мермер и исечени со метални корнизи со остри рабови. Ѕидовите се обложени со чисто бела керамичка плочка со хоризонтални црни ленти.

Помеѓу 1958 и 1971 станицата била јужниот крај на линијата Рижскаја.

Влезот на станицата се наоѓа на западната страна на Проспект Мира (северно од Протопоповски Переулок) во приземјето на централната контролна зграда на Метрото.