Академическаја (Калужско-Рижскаја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Академическаја

Академи́ческая
Општи информации
МестоАкадемическа
Јужен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соЛинија Троицкаја (Московско метро) Академическаја
Автобус: с5, 67, 119, 121, 142, 196, 218, 218k, 315, 434, 529, 786, с918
Објект
Длабочина8,5 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектИ. Г. Петукова, Ј. А. Колесникова и А. Ф. Фокина
Други информации
Код на станицата101
Историја
Отворена13 октомври 1962

Ленински проспект (руски: Ленинский проспект) — станица на московското метро во Академическа, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Ленински проспект и Профсојузнаја.

Именувана е по неколкуте улици Академически Проезд кои порано се наоѓале во близина, кои самите биле именувани по Руската академија на науките, но оттогаш сите биле преименувани.

Академическаја била отворена на 13 октомври 1962 година и била дизајнирана од Јулија Колесникова, Петукова и Фокина. Станицата има бели мермерни столбови акцентирани со лента од црн мермер на врвот. Ѕидовите, првично биле обложени со бела плочка со четири хоризонтални сини ленти, биле повторно покриени во 2003 година со слично обоени алуминиумски рамнини за почист, помодерен изглед.