Третјаковскаја (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Третјаковскаја

Третьяко́вская
Општи информации
МестоЗамосковоречие
Централен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Линија Калининскаја (Московско метро) Калининскаја
Перони2
Колосеци4
Поврзана соЛинија Замосковорецкаја (Московско метро) Новокузњецкаја
Автобус: м90, н8
Трамвај: А, 3, 39
Објект
Длабочина46 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектВ. Г. Поликарпова и А. А. Маров
Други информации
Код на станицата097 (Линија Калужско-Рижскаја)
085 (Линија Калининскаја)
Историја
Отворена3 јануари 1971 (јужна сала)
25 јануари 1986 (северна сала)

Третјаковскаја (руски: Третьяковская) — станица на московското метро во Замосковоречие, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Китај-город и Октјабрскаја и на линијата Калининскаја, каде служи како нејзин западен крај. Третјаковскаја е една од петте станици во мрежата на московското метро што обезбедува пренос на повеќе платформи.