Октјабрскаја (Калужско-Рижскаја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Октјабрскаја

Октябрьская
Општи информации
МестоЈакиманка
Централен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соКружна линија (Московско метро) Октјабрскаја
Автобус: м1, м16, е10, е12, 111, 196, 297, с910, Б, н11
Трамвај: 14, 26, 47
Објект
Длабочина50 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектА. Ф. Стрелков, Н. А. Алешина и Ј. В. Вдовин
Други информации
Код на станицата098
Историја
Отворена13 октомври 1962

Октјабрскаја (руски: Октябрьская) — станица на московското метро во Јакиманка, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Третјаковскаја и Шаболовскаја. Октјабрскаја била отворена на 13 октомври 1962 година и првично била северниот крај на линијата Калужскаја пред таа да се прошири кон север во 1970 година.