Шаболовскаја (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шаболовскаја

Шаболовская
Општи информации
МестоДонској
Јужен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соТрамвај: A, 14, 26, 47
Објект
Длабочина46,5 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектИ. Г. Петухова и В. П. Качуринец
Други информации
Код на станицата099
Историја
Отворена6 ноември 1980

Шаболовскаја (руски: Шаболовская) — станица на московското метро во Донској, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Октјабрскаја и Ленински проспект. Иако самата станица била изградена заедно со остатокот од линијата Калужскаја во 1962 година, проблеми со ескалаторот го одложило нејзиното отворање до 6 ноември 1980 година, така што не изгледа слично на другите станици изградени во 1960-тите на линијата.