Ленински проспект (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленински проспект

Ленинский проспект
Општи информации
МестоДонској
Гагарински
Јужен административен округ
Југозападен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соМосковски централен прстен (Московско метро) Плоштад Гагарин
Автобус: м1, м16, е10, е12, 111, 196, 297, 317, 553, н11
Тролејбус: 4, 7, м4
Трамвај: 14, 39
Објект
Длабочина16 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектА. Стрелков, Нина Александровна Алешин, Јуриј Вдовин, В. Поликарпов и А. Марова.
Други информации
Код на станицата100
Историја
Отворена13 октомври 1962

Ленински проспект (руски: Ленинский проспект) — станица на московското метро во Донској и Гагарински, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Шаболовскаја и Академическаја. Изградена е во 1962 година во стандардниот дизајн во тоа време. Столбовите се обложени со бел мермер со сива лента во основата, а надворешните ѕидови се поплочени. Архитекти на станицата се А. Стрелков, Нина Александровна Алешин, Јуриј Вдовин, В. Поликарпов и А. Марова.