Китај-город (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Китај-город

Китай-город
Општи информации
МестоТверској
Централен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Линија Таганско-Краснопресненскаја (Московско метро) Таганско-Краснопресненскаја
Перони2
Колосеци4
Поврзана соАвтобус: м3, м5, м7, м8, м9, м10, м27, К, 38, 101, 122, 144, 158, 904, т25, н1, н2, н3, н4, н5, н6, н7, н8, н9, н11, н12, н13
Објект
Длабочина29 метри
Нивоа на пероните2
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектА. Ф. Стрелков, Л. В. Лиле, В. А. Литвинов, М. Ф. Марковски, Л. В. Малашонок, И. Г. Петукова и И. Г. Таранов
Други информации
Код на станицата096
Историја
Отворена3 јануари 1971

Китај-город (руски: Китай-город) — станица на московското метро во Тверској, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја и на линијата Таганско-Краснопресненскаја, помеѓу станиците Тургеневскаја и Третјаковскаја и станиците Таганскаја и Кузњецки Мост соодветно. Китај-город е една од петте станици во мрежата на московското метро што обезбедува пренос на повеќе платформи.