Свиблово (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свиблово

Свиблово
Општи информации
МестоСвиблово
Североисточен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус: 61, 176, 185, 195, 380, 428, 628, н6
Објект
Длабочина8 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектР. И. Погребној и И. В. Пљухин
Други информации
Код на станицата088, Св
Историја
Отворена29 септември 1978

Свиблово (руски: Свиблово) — станица на московското метро во Свиблово, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Бабушкинскаја и Ботанически сад.

Станицата била отворена на 29 септември 1978 година, како дел од делот ВДНХ - Медведково, по што московското метро добило 107 станици.

Изградена според стандарден дизајн во 1978 година, станицата има столбови обложени со бел мермер и акцентирани со вертикални ленти од анодизиран алуминиум. Ѕидовите се исто така од бел мермер и се украсени со фризови кои ги содржат имињата и грбовите на различните градови и населени места околу Москва. Архитект на Свиблово бил Роберт Погребној.

Влезовите на станицата се наоѓаат од двете страни на Снежнаја Улица јужно од раскрсницата со Амундсена Улица.