Медведково (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медведково

Медведково
Општи информации
МестоСеверно Медведково
Североисточен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус (градски): е59, с15, 50, 71, 93, 181, 278, 353, 393, 428, 536, 601, 606, 618, 696, 735, 771, 774, т80, н6
Автобус (регионален): 166, 169, 170, 177, 197, 199, 279, 314, 314к, 412к, 419, 438, 502, 509, 554, 581, 1163, 1172.
Објект
Длабочина10 метри
Нивоа на пероните1
Паркингда
Пристап за инвалидине
АрхитектН.А.Алешина, Н.К.Самоилова и В.С.Волович
Други информации
Код на станицата086
Историја
Отворена29 септември 1978

Медведково (руски: Медведково) — станица на московското метро во Северно Медведково, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја и служи како нејзин североисточен крај.

Историја[уреди | уреди извор]

Станицата била отворена на 29 септември 1978 година, како дел од делот ВДНХ - Медведково, по што московското метро добило 107 станици. Името го добила по истоимената московска станбена област, која пак го добила ова име од селото Медведков сместено многу на југ (самата станица се наоѓа на местото на селото Раево и селото Ватутино).

Дизајн[уреди | уреди извор]

Архитектите Нина Алешина и Наталија Самоилова ја дизајнирале станицата Медведково. Се одликува со разгорени столбови со розев мермер и ленти од нерѓосувачки челик. Надворешните ѕидови на станицата се обложени со црвен мермер и испреплетени триаголници од анодизиран алуминиум испреплетени со плочи од М. Алексеев кои го прикажуваат северниот див свет.

Влезовите на станицата се наоѓаат од двете страни на улицата Широкаја западно од улицата Грекова.