Бељаево (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бељаево

Беля́ево
Општи информации
МестоКонково
Југозападен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус: м90, с2, 49, 145, 196, 235, 261, 273, 295, 361, 374, 404, 639, 699, 712, 752, 754, 816, 945, т72, т81
Тролејбус: 72, 81
Објект
Длабочина12 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектВ. Г. Поликарпова, В. И. Клоков и Л. Н. Попов
Други информации
Код на станицата105
Историја
Отворена12 август 1974

Бељаево (руски: Беля́ево) — станица на московското метро во Конково, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Калужскаја и Конково. Отворенa е на 12 август 1974 година како дел од југозападното проширување на линијата Калужски.

Дизајнирана е од В. Поликарпова, В. Клоков и Л. Попов. Станицата е изградена на модифицирана верзија на стандардниот дизајн со три распони, со столбови од бел мермер и ѕидови со плочки украсени со метални панели кои прикажуваат различни народни приказни.