Калужскаја (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калужскаја

Калужская
Општи информации
МестоЧерјомушки
Обручевски
Конково
Југозападен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соБолшаја Колцеваја (Московско метро) Воронцовскаја
Автобус: 1, 28, 41, 163, 196, 224, 226, 235, 246, 295, 363, 624, 642, 661, 671, 699, 816
Тролејбус: 72
Објект
Длабочина10 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектН. И. Демчински и Ј. А. Колесникова
Други информации
Код на станицата104
Историја
Отворена12 август 1974

Калужскаја (руски: Калужская) — станица на московското метро во Черјомушки, Обручевски, и Конково Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Нови Черјомушки и Бељаево.

Името го добило по рускиот град Калуга. Калужскаја била отворена на 12 август 1974 година, заменувајќи ја привремената станица со исто име (лоцирана во сервисен залив на блиското депо Калужское) што работела од 1964 година.