Ботанически сад (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ботанически сад

Ботани́ческий сад
Општи информации
МестоРостокино
Североисточен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Калужско-Рижскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соМосковски централен прстен (Московско метро) Ботанически сад
Автобус: 33, 61, 71, 134, 154, 185, 195, 603, 628, 789
Објект
Длабочина7 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидине
АрхитектН.И. Демчински и Ј. А. Колесникова
Други информации
Код на станицата089
Историја
Отворена29 септември 1978

Ботанически сад (руски: Ботани́ческий сад) — станица на московското метро во Ростокино, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Калужско-Рижскаја, помеѓу станиците Свиблово и ВДНХ.

Станицата била отворена на 29 септември 1978 година, како дел од делот ВДНХ - Медведково, по што московското метро добило 107 станици. Станицата е именувана по Московската ботаничка градина на Академијата на науките. Името е донекаде збунувачки бидејќи градината е во близина на влезот на станицата Владикино, но потребни се 10-15 минути пешачење за да се стигне до Ботаничката градина од метро станицата Ботанически сад.