Јауза (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јауза
Jausa 2.jpg
Поглед кон реката
Земја Русија
Слив
Главен извор Лосов Остров
55°52′40″ СГШ 37°53′19″ ИГД / 
Устие Москва
55°44′50″ СГШ 37°38′25″ ИГД / 
Гол. на сливот 452 km²
Физички особености
Должина 48 km
Проток
  • Просечен:
    9.4 m³/s

Јауза е река во Московската област, лева притока на реката Москва (најголема во главниот град). Долга е 48 km. Сливот на Јауза се наоѓа во центарот на Москва, поред Големиот Устински Мост.