Јауза (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јауза
Jausa 2.jpg
Поглед кон реката
ЗемјаРусија
Слив
Главен изворЛосов Остров
55°52′40″N 37°53′19″E / 55.87778° N; 37.88861° E / 55.87778; 37.88861
УстиеМосква
55°44′50″N 37°38′25″E / 55.74722° N; 37.64028° E / 55.74722; 37.64028
Сливна повр.452 км2
Физички особености
Должина48 km
Проток
  • Просечен:
    9.4 m³/s
ДВР [ru]09010101712110000023892
Јауза“ на Ризницата

Јаузарека во Московската област, лева притока на реката Москва (најголема во главниот град). Долга е 48 км. Сливот на Јауза се наоѓа во центарот на Москва, поред Големиот Устински Мост.