Латвиски лат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Латвиски лат
ISO 4217
КодLVL
Демографија
Корисник/циЛатвија
Вредност
Инфлација10.1%
 ИзворThe World Factbook, 2007 est.

Латвискиот лац (летонски: lats) е државна валута на Латвија. Поделена е на 100 сантима. ISO 4217 кодот е LVL. Оваа валута ја издава Латвиската народна банка.


Тековен девизен курс на LVL
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD

Внешние ссылки[уреди | уреди извор]

  • Обмен валюты в Латвии Архивирано на 28 декември 2011 г. сравнение фактической стоимости лата по отношению к другим валютам мира в латвийских банках и лицензированных обменниках.