Космос-482

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-482
Датум на лансирање 31 март 1972
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1981
Орбитален наклон 52,1 °
Орбитален период 200,4 минути
Апоапсида 9732 км
Периапсида 204 км
Меѓународна ознака 1972-023A

Космос-482 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 31 март 1972 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 200,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 52,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9732 км, а најмалото на 204.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]