Космос-442

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-442
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 29 септември 1971
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 72,9 °
Орбитален период 89,5 минути
Апоапсида 302 км
Периапсида 199 км
Меѓународна ознака 1971-084A

Космос-442 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 29 септември 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-442 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 72,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 302 км, а најмалото на 199.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]