Космос-465

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-465
Тип на мисија воен навигациски сателит
Датум на лансирање 15 декември 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 104,8 минути
Апоапсида 1010 км
Периапсида 969 км
Меѓународна ознака 1971-111A

Космос-465 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 15 декември 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 680 килограми. Космос-465 бил воен навигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1010 км, а најмалото на 969.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]