Космос-412

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-412
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 7 мај 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 116,1 минути
Апоапсида 1534 км
Периапсида 1480 км
Меѓународна ознака 1971-041B

Космос-412 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 7 мај 1971. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-412 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 116,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1534 km, а најмалото на 1480 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]