Прејди на содржината

Космос-407

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-407
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 23 април 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 100,9 минути
Апоапсида 817 км
Периапсида 789 км
Меѓународна ознака 1971-035A

Космос-407 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 23 април 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 750 килограми. Космос-407 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 817 км, а најмалото на 789.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]