Космос-476

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-476
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 1 март 1972
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1991
Орбитален наклон 81,2 °
Орбитален период 97,1 минути
Апоапсида 633 км
Периапсида 613 км
Меѓународна ознака 1972-011A

Космос-476 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 1 март 1972. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4994 килограми. Космос-476 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 633 km, а најмалото на 613 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]