Космос-400

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-400
Датум на лансирање 19 март 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 104,9 минути
Апоапсида 1004 км
Периапсида 981 км
Меѓународна ознака 1971-020A

Космос-400 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 март 1971. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1004 km, а најмалото на 981 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]