Космос-497

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-497
Датум на лансирање 30 јуни 1972
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1973
Орбитален наклон 71,0 °
Орбитален период 94,9 минути
Апоапсида 766 км
Периапсида 270 км
Меѓународна ознака 1972-048A

Космос-497 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 30 јуни 1972. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 71,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 766 km, а најмалото на 270 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]