Космос-489

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-489
Тип на мисија воен навигациски сателит
Датум на лансирање 6 мај 1972
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 104,7 минути
Апоапсида 1003 км
Периапсида 965 км
Меѓународна ознака 1972-035A

Космос-489 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 6 мај 1972. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 680 килограми. Космос-489 бил воен навигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1003 km, а најмалото на 965 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]