Космос-409

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-409
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 28 април 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 109,3 минути
Апоапсида 1213 км
Периапсида 1176 км
Меѓународна ознака 1971-038A

Космос-409 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 април 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 600 килограми. Космос-409 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 109,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1213 км, а најмалото на 1176.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]