Космос-434

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-434
Датум на лансирање 12 август 1971
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1981
Орбитален наклон 51,5 °
Орбитален период 227,9 минути
Апоапсида 1777 км
Периапсида 187 км
Меѓународна ознака 1971-069A

Космос-434 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 12 август 1971. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 227,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1777 km, а најмалото на 187 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]