Космос-459

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-459
Датум на лансирање 29 ноември 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1971
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 89,1 минути
Апоапсида 249 км
Периапсида 217 км
Меѓународна ознака 1971-102A

Космос-459 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 29 ноември 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 249 км, а најмалото на 217.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]