Космос-462

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-462
Датум на лансирање 3 декември 1971
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1975
Орбитален наклон 65,7 °
Орбитален период 105,1 минути
Апоапсида 1778 км
Периапсида 225 км
Меѓународна ознака 1971-106A

Космос-462 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 3 декември 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 105,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1778 км, а најмалото на 225.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]