Космос-433

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-433
Тип на мисија сателит наменет за тестирање на јадрено бомбардирање од орбитата
Датум на лансирање 9 август 1971
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 49,4 °
Орбитален период 88,6 минути
Апоапсида 299 км
Периапсида 112 км
Меѓународна ознака 1971-068A

Космос-433 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 9 август 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-433 бил сателит наменет за тестирање на јадрено бомбардирање од орбитата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 299 км, а најмалото на 112.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]