Космос-444

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-444
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 13 октомври 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 114,1 минути
Апоапсида 1508 км
Периапсида 1322 км
Меѓународна ознака 1971-086A

Космос-444 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 13 октомври 1971. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-444 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1508 km, а најмалото на 1322 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]