Космос-422

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-422
Тип на мисија военoнавигациски сателит
Датум на лансирање 22 мај 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 105,0 минути
Апоапсида 1009 км
Периапсида 986 км
Меѓународна ознака 1971-046A

Космос-422 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 22 мај 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 680 килограми. Космос-422 бил военoнавигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 105,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1009 км, а најмалото на 986.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]